حدیث درمورد پدر و مادر

حدیث درمورد پدر و مادر, و به پدر و مادر خود احسان کنید

حدیث درمورد پدر و مادر

حدیث درمورد پدر و مادر

 

حدیث درمورد پدر و مادر

حدیث درمورد پدر و مادر

گرچه هستى ما از خداست، لیکن سبب زندگى و وجود ما، پدر و مادر است و ما شاخه اى از وجود این دو عزیزیم و میوه اى از بوستان محبّت و تربیت و مهر و عاطفه بى نظیر پدر و مادریم.
انسان فراموشکار، وقتى به قدرت و موقعیتى رسید، دوران عجز و کوچکى خویش را از یاد مى برد و پدر و مادر و زحمات طاقت فرساى آنان را فراموش مى کند، و چه ناسپاسى و کفرانى بدتر از این؟
انسانیّت و اخلاق ایجاب مى کند که پاسدار این دو گوهر باشیم و در حال حیاتشان از نیکى و احسان و پس از مرگشان از صدقات و یاد نیک غفلت نکنیم. ما امتداد وجودى والدین خودیم و فرزندان ما تدوام وجود مایند، چگونگى برخورد ما با پدر و مادر و احترام و نیکى ما به آنان سبب مى شود: که فرزندان ما نیز در نسل آینده، حق شناس و قدردان و نیکوکار به بار آیند. فرزندان ما همانگونه خواهند بود که ما با والدین خویش رفتار مى کنیم.

توفیق الهى یارمان باد که از نیکو کاران به پدر و مادر خویش به حساب آییم چرا که رضایت خدا در رضایت آنان است.
خدایا! ما را قدردان زحمات پدر و مادر بگردان.
خدایا! ما را به تربیت نسلى با ایمان و حق شناس و پاکدل و نیکوکار موفق بدار.

 

۱قَالَ اَمیرُ الْمُؤْمِنینَ عَلِىٌّ علیه السلام: بِرُّ الوالِدَیْنِ اَکْبَرُ فَریضَهٍ. 

امیرالمؤمنین على علیه السلام فرمود:بزرگترین و مهمترین تکلیف الهى نیکى به پدر و مادر است.

۲قَالَ الصّادِقُ علیه السلام: اَفْضَلُ الْأَعْمالِ اَلصَّلاهُ لِوَقْتِها، وَبِرُّ الْوالِدَیْنِ وَالْجِهادُ فِى سَبیلِ اللّهِ.

امام صادق علیه السلام فرمود:برترین کارها عبارتست از: ۱ ـ نماز در وقت ۲ ـ نیکى به پدر و مادر ۳ ـ جهاد در راه خدا.

۳_ فَقالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله : فَقَرَّ مَعَ والِدَیْکَ فَوَالَّذىِ نَفْسِى بِیَدِهِ لاَُنْسُهُما بِکَ یَوْما وَلَیْلَهً خَیْرٌ مِنْ جِهادِ سَنَهٍ.

مردى خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آلهآمد و گفت:پدر و مادر پیرى دارم که به خاطر اُنس با من مایل نیستند به جهاد بروم، رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: پیش پدر و مادرت بمان، قسم به آنکه جانم در دست اوست اُنس یکروز آنان با تو از جهاد یکسال بهتر است. (البته در صورتى که جهاد واجب عینى نباشد)

۴_ قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: ما وَلَدٌ بارٌّ نَظَرَ اِلى اَبَوَیْهِ بِرَحْمَهٍ اِلاَّ کانَ لَهُ بِکُلِّ نَظْرَهٍ حِجَّهٌ مَبْرُورَهٌ فَقالُوا: یا رَسُولَ اللّهِ وَاِنْ نَظَرَ فِى کُلّ یَوْمٍ مِائَهَ نَظْرَهٍ؟ قالَ: نَعَمْ اللّهُ اَکْبَرُ وَاَطْیَبُ. 

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود:هر فرزند نیکوکارى که با مهربانى به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حجّ کامل مقبول باو داده مى شود، سؤال کردند، حتى اگر روزى صد مرتبه به آنها نگاه کند؟ فرمود: آرى خداوند بزرگتر و پاکتر است.

۵_ قالَ الصادِقُ علیه السلام: بِرُّ الْوالِدَیْنِ مِنْ حُسْنِ مَعْرِفَهِ الْعَبْدِ بِاللّهِ اِذْ لا عِبادَهَ اَسْرَعُ بُلُوغا بِصاحِبِها اِلى رِضَى اللّهِ مِنْ حُرْمَهِ الْوالِدَیْنِ الْمُسْلِمَیْنِ لِوَجْهِ اللّهِ تَعالى. 

امام صادق علیه السلام فرمود:نیکى به پدر و مادر نشانه شناخت شایسته بنده خداست. زیرا هیچ عبادتى زودتر از رعایت حرمت پدر و مادر مسلمان به خاطر خدا انسان را به رضایت خدا نمى رساند.

۶_ قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: مَنْ اَرْضى والِدَیْهِ فَقَدْ اَرْضَى اللّهَ وَمَنْ اَسْخَطَ والِدَیْهِ فَقَدْ اَسْخَطَ اللّهَ. 

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمود:آنـکه پـدر و مـادرش را خشـنود کـند، خـدا را خشـنود کـرده و کـسى که پدر و مـادر خودرا به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است.

۷_ قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: مَنْ اَحَبَّ اَنْ یُمَدَّلَهُ فِى عُمْرِهِ وَاَنْ یُزادَ فِى رِزْقِهِ فَلْیَبِرَّ والِدَیْهِ وَلْیَصِلْ رَحِمَهُ. 

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمود:کسى که دوست دارد عمرش طولانى و روزیش زیاد شود، نسبت به پدر و مادرش نیکى کند و صله رحم بجاى آورد.

۸_ عَنْ رَسُولِ اللّهِ صلی الله علیه و آله قالَ: بِرُّوا آباءَکُمْ یَبِرُّکُمْ اَبْناءُکُمْ، عَفُّوا عَنْ نِساءِ النّاسِ تُعَفُّ نِسائُکُمْ.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:به پدرانتان نیکى کنید تا فرزندانتان به شما نیکى کنند، از زنان مردم چشم پوشى کنید تا دیگران نسبت به زنهاى شما چشم پوشى کنند.

۹_ قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: نَظَرُ الْوَلَدِ اِلى وَالِدَیْهِ حُبّا لَهُما عِبادَهٌ.

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:نگاه محبت آمیز فرزند به پدر و مادرش عبادت است.

عَنِ الصّادِقِ علیه السلام قالَ: لایَدْخُلُ الْجَنَّهَ الْعاقُّ لِوالِدَیْهِ وَ الْمُدْمِنُ الْخَمْرِ وَ الْمَنّانُ بِالْفِعالِ لِلْخَیْرِ اِذا عَمِلَهُ. 

امام صادق علیه السلام فرمود:عاقّ والدین و شرابخوار و انسان خیّر منت گذار وارد بهشت نمى شوند.

 

حدیث درمورد پدر و مادر

منبع: کتابخانه احادیث شیعه

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *